Standardy Ochrony Małoletnich

Rozdział 1 Postanowienia ogólne

 

  1. Standardy Ochrony Małoletnich w Przychodnia Specjalistyczna HIPOTECZNA 4. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Lublinie (dalej: Przychodnia) zostały opracowane w związku z obowiązkami prawnymi nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
  2. Definicje:

1)      Osoba małoletnia – każda osoba do ukończenia 18 roku życia;

2)      Przedstawiciel - osoba uprawniona do reprezentacji małoletniego, w szczególności rodzic lub opiekun prawny / rodzic zastępczy;

3)      Personel – osoba, która podejmuje współpracę̨ z Przychodnią, bez względu na formę̨ zatrudnienia, dotyczy także umów cywilno-prawnych;

4)      Kierownik - zarząd Przychodni

5)      Krzywda dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego przez jakakolwiek osobę̨, w tym Personel Przychodni lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

  1. Obowiązek przestrzegania standardów ma każdy członek personelu oraz kierownictwo Przychodni.

4.  Dla potrzeb przeciwdziałania krzywdzeniu małoletnich, personel i kierownictwo podejmują działania określone standardami również w sytuacji zaobserwowania lub powzięcia informacji o krzywdzeniu małoletniego przez dorosłe osoby trzecie lub przez innych małoletnich.

5.  Za wdrożenie, monitorowanie przestrzegania, ocenę realizacji standardów oraz inne zadania określone w standardach odpowiedzialny jest kierownik podmiotu leczniczego.

  1. Przed zatrudnieniem jakiekolwiek osoby, która będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnim lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, należy uzyskać informację

z Rejestru Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym dotyczącą tego, czy dana osoba figuruje w tym rejestrze.

  1. Przed zatrudnieniem osoby, która będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnim lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, należy zobowiązać ją do dostarczenia aktualnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej) Kodeksu karnego, w art. 189a (handel ludźmi) i art. 207 (znęcanie się) Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

8.  W przypadku zatrudnienia cudzoziemca, należy przeprowadzić jego weryfikację pod kątem figurowania w rejestrach karalności państwa pochodzenia lub państwa, w którym osoba ta ostatnio zamieszkiwała, w zakresie przestępstw wskazanych w standardzie 8 lub odpowiadających im czynów zabronionych, sankcjonowanym prawem danego państwa. Kierownik podmiotu leczniczemu uprawniony jest ponadto do zobowiązania cudzoziemca do złożenia odpowiedniego oświadczenia o niekaralności.

  1. Zatrudnić w Przychodni można wyłącznie te osoby, które nie figurują w Rejestrze Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym i które dostarczyły aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że nie były skazane za przestępstwa na tle seksualnym.
  2. Każdy członek personelu ma obowiązek zapoznania się ze standardami. Potwierdzeniem zapoznania się ze standardami przez członka personelu jest złożenie przez niego oświadczenia o stosowaniu się do standardów.

11.  Kierownik podmiotu leczniczego co najmniej raz do roku:

1)      dokonuje przeglądu Rejestru Sprawców Przestępstw Na Tle Seksualnym, ustalając czy członek personelu, który udziela świadczeń zdrowotnych małoletnim lub uczestniczy w ich udzielaniu w podmiocie leczniczym, nie został wpisany do tego rejestru;

2)      odbiera oświadczenia od członka personelu, który udziela świadczeń zdrowotnych

małoletnim lub uczestniczy w ich udzielaniu w podmiocie leczniczym, o tym, że nie został on wpisany do Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w standardzie 8 oraz że nie toczy się wobec niego postępowanie przygotowawcze lub sądowe dotyczące tych przestępstw.

12.  W przypadku powzięcia informacji o:

1)      wszczęciu lub prowadzeniu wobec członka personelu postępowania karnego o przestępstwa określone powyżej, kierownik podmiotu leczniczego niezwłocznie odsuwa takiego członka od wszelkich form kontaktu z małoletnimi;

2)      skazaniu członka personelu za przestępstwo lub przestępstwa określone powyżej, kierownik podmiotu leczniczego niezwłocznie rozwiązuje z nim umowę będącą podstawą zatrudnienia lub odwołuje go ze stanowiska.

 

Rozdział 2

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem

 

  1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel oraz kierownictwo Przychodni w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz dobra małoletnich troski o ich  bezpieczeństwo i w ich najlepszym interesie.

 

  1. Członkowie personelu oraz kierownictwo:

1)      traktują małoletnich z szacunkiem, zachowując w kontakcie z małoletnimi spokój i cierpliwość, a także okazują zrozumienie dla ich trudności, problemów i potrzeb;

2)      dbają o przestrzeganie ich praw pacjenta;

3)      respektują ich prawo do opieki ze strony przedstawicieli ustawowych bądź opiekunów faktycznych;

4)      respektują prawo małoletniego do otrzymywania informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz podejmowanych czynności medycznych przy użyciu prostego języka w sposób dostosowany do wieku, sytuacji i poziomu rozwoju dziecka.

5)      zapewniają małoletniemu prawo do bycia wysłuchanym.

 

  1. Na badanie małoletniego pacjenta należy uzyskać zgodę osoby uprawnionej według przepisów prawa polskiego, z zastrzeżeniem sytuacji nagłych.
  2. Badanie małoletniego należy wykonać w obecności jego przedstawiciela ustawowego, opiekuna faktycznego, a gdy to nie jest możliwe, w obecności osoby z personelu.
  3. Badanie małoletniego może łączyć się z koniecznością rozebrania pacjenta, oglądania go, dotykania lub penetracji jam ciała wyłącznie w sytuacjach mających uzasadnienie medyczne.
  4. Podczas badania małoletniego pacjenta należy zapewnić mu intymność adekwatną do jego wieku, potrzeb i oczekiwań.
  5. Członkowie personelu zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.

 

Rozdział 3

Katalog zachowań zabronionych

  1. Zabrania się stosowania jakiejkolwiek formy lub postaci przemocy wobec małoletnich, obraźliwego bądź dyskryminującego zachowania.
  2. Zabrania się wyśmiewania małoletnich, poniżania ich lub stygmatyzowania.
  3. Kontakt fizyczny z małoletnim może być nawiązywany tylko w celu przeprowadzenia badania.
  4. Personel nie może kontaktować się bezpośrednio z małoletnim z pominięciem jego przedstawiciela ustawowego.
  5. Personel nie może nawiązywać kontaktów z małoletnim w innej niż przewidziana udzielaniem świadczeń zdrowotnych formie, w szczególności poprzez zapraszanie przyjmowanie zaproszeń od małoletnich w mediach społecznościowych, komunikatorach lub za pośrednictwem innych prywatnych form kontaktu.

 

Rozdział 4

Zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia małoletniego .

  1. W przypadku zaobserwowania lub powzięcia informacji o:

1)      sytuacji przemocy bądź wykorzystania małoletniego – każdy członek personelu lub kierownictwa jest zobowiązany do natychmiastowej reakcji, zmierzającej do zapewnienia ochrony małoletniemu;

2)      naruszenia niniejszych standardów – każdy członek personelu jest zobowiązany do niezwłocznego zgłoszenia podejrzenia naruszeń kierownikowi podmiotu leczniczego.

  1. W przypadku podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek:

1) udzielić́ niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia;

2) poinformować rodziców/opiekunów dziecka o podejrzeniu krzywdzenia dziecka;

3) udzielić́ informacji o możliwościach uzyskania pomocy lub wsparcia oraz o uprawnieniu do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń́ ciała związanych z użyciem przemocy lub zaniedbania.

  1. Czynności podejmowane i realizowane wobec dziecka przeprowadza się̨ w obecności rodzica, opiekuna prawnego, chyba że z uwagi na charakter tych czynności jest to niemożliwie albo wobec rodzica, opiekuna prawnego istnieje uzasadnione podejrzenie, że są̨ oni sprawcami krzywdzenia dziecka.
  2. W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, gdzie zachodzi podejrzenie, że wobec niego przemoc stosują̨ rodzice/opiekunowie, jeżeli jest to możliwe działania z udziałem dziecka przeprowadza się̨ w obecności osoby pełnoletniej najbliższej.
  3. Pracownik, który powziął podejrzenie o krzywdzeniu dziecka składa zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia do odpowiednich instytucji w zależności od rodzaju zgłaszanej sprawy:

1)  do prokuratury lub policji;

2)  do właściwego sądu rodzinnego;

3)  do przewodniczącego właściwego Zespołu Interdyscyplinarnego przesyłając formularz „Niebieska Karta – A”, przez co uruchamia procedurę̨ w przypadku przemocy w rodzinie.

  1. Dalszy tok postepowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w ustępie poprzedzającym.
  2. Dokumentację związaną z procedurą interwencji umieszcza się̨ w dokumentacji medycznej dziecka.
  3. W miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych w przestrzeni dostępnej dla pacjentów wywiesza się informację o ogólnopolskich telefonach pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz przemocą w rodzinie:

1)      ogólnopolski telefon dla osób pokrzywdzonych przestępstwem +48 222 309 900;

2)      Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002;

3)      Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 116 111.

 

Rozdział 5

Zasady udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania

  1. Standardy są dokumentem ogólnodostępnym. Standardy znajdują się:

1)      w budynku podmiotu leczniczego na tablicy informacyjnej;

2)      w recepcji oraz

3)      na stronie internetowe podmiotu leczniczego pod adresem:  https://www.hipoteczna4.lublin.pl

  1. Każdy małoletni lub przedstawiciel ustawowy małoletniego może otrzymać kopię standardów dostępnych w recepcji do wglądu.

.

 

Rozdział 6

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie

 

  1. Podmiot leczniczy nie zapewnia dostępu do sieci Internet dla pacjentów.

 

 

Rozdział 7

Zasady ochrony wizerunku małoletniego

1. Dane osobowe dziecka podlegają̨ ochronie na zasadach zgodnych z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016.

2. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dziecka w Przychodni reguluje Informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna na stronie internetowej adresem: https://www.hipoteczna4.lublin.pl.

3. zakazane jest filmowanie, fotografowanie, nagrywanie audio dziecka bez pisemnej zgody opiekuna. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi tylko tło/szczegół całości, tj. krajobraz, zgromadzenie, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana..

 

Rozdział 8 Postanowienia końcowe

  1. Standardy względem osób zatrudnionych w Przychodni mają moc regulacji wewnętrznych, do przestrzegania, których są oni zobowiązani.
  2. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia. Ogłoszenie standardów odbywa się poprzez ich opublikowanie https://www.hipoteczna4.lublin.pl
  3. Kierownik podmiotu leczniczego uprawniony jest do dokonywania zmian standardów. Zmienione standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.

 

     
     
     
Wykonanie: SQLSoft - projektowanie stron www